Tymczasowe aresztowanie jest jednym ze środków zapobiegawczych w postępowaniu karnym, stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Wszelkie kwestie związane z aresztem tymczasowym reguluje Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (dalej jako: kpk) oraz Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy. Co do zasady, stosowanie tymczasowego aresztowania powinno następować jedynie wyjątkowo, wyłącznie gdy inne środki zapobiegawcze okazałyby się niewystarczające. Niestety praktyka i doświadczenie Kancelarii pokazuje, że dzieje się zupełnie odwrotnie, a prokuratorzy (na etapie postępowania przygotowawczego oraz sądy (na etapie postępowania sądowego), wielokrotnie nadużywają stosowania ww. instytucji. Wskazują na to nie tylko statystyki, ale przede wszystkim orzeczenia Europejskiego Trybunału Prawa Człowieka. Na problem nadużywania stosowania tymczasowego aresztowania, zwraca uwagę głównie adwokat specjalizujący się w sprawach karnych, który podejmując się obrony Klienta i dąży do jego całkowitego uchylenia lub zmiany na środek o charakterze nieizolacyjnym. Podkreślenia wymaga, że alternatywnie zamiast aresztu tymczasowego organy ścigania lub sąd, dzięki zastosowaniu odpowiednich argumentów, mogą nałożyć m.in: poręczenie majątkowe, dozór Policji, czy też zakaz opuszczania kraju.
Odpowiadając na powyższe pytanie, zaznaczyć należy, że areszt tymczasowy, może być zastosowany już względem podejrzanego – na etapie postępowania przygotowawczego, a więc po wydaniu i ogłoszeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów. W takim przypadku przed zastosowaniem tymczasowego aresztowania, należy przesłuchać podejrzanego, chyba że jest to niemożliwe z powodu jego ukrywania się lub jego nieobecności w kraju.
Stosowanie tymczasowego aresztowania należy do kompetencji sądu. Oznacza to, że decyzję podejmuje wyłącznie sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy. Sąd wydaje odpowiednie postanowienie, po zapoznaniu się z wnioskiem o tymczasowe aresztowaniem, skierowanym przez prokuratora oraz przesłanymi aktami sprawy, które zdaniem oskarżyciela miałyby przemawiać za zastosowaniem najsurowszego środka.
We wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu musi się znaleźć uzasadnienie, czyli powołanie dowodów wskazujących na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo oraz okoliczności przemawiających za istnieniem zagrożeń dla prawidłowego toku postępowania lub możliwości popełnienia przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.
Z kolei po wniesieniu przez prokuratora aktu oskarżenia do sądu, tymczasowe aresztowanie stosuje sąd, przed którym sprawa się toczy.
Najważniejszą zasadą postępowania zapobiegawczego jest, ostateczność tymczasowego aresztowania, co oznacza, że nie stosuje się go, jeżeli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy. Kolejną zasadą jest stosowanie tymczasowego aresztowania, tylko wtedy, gdy zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił przestępstwo.
Zgodnie z art. 258 kodeksu postępowania karnego, środki zapobiegawcze, w tym także tymczasowy areszt, można zastosować:
Szczególną przesłanką do zastosowania tymczasowego aresztowania może być grożąca oskarżonemu surowa kara, a oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat. Drugą możliwość zastosowania tymczasowego aresztowania występuje, gdy sąd pierwszej instancji skazał na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata.
Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
Przytoczone okoliczności są najczęściej wykorzystywane przez obrońców jako próba obrony przed zastosowaniem tymczasowego aresztowania.
Prawa osoby względem, której zastosowano omawiany rodzaj środka zapobiegawczego, reguluje Kodeks karny wykonawczy. Stanowi on, że tymczasowo aresztowanego należy bezzwłocznie poinformować o przysługujących mu prawach i ciążących na nim obowiązkach, zwłaszcza umożliwić mu zapoznanie się z przepisami niniejszego kodeksu i regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania, oraz poddać odpowiednim badaniom lekarskim i zabiegom sanitarnym.
Co do zasady, tymczasowo aresztowany korzysta co najmniej z takich uprawnień, jakie przysługują skazanemu odbywającemu karę pozbawienia wolności w systemie zwykłym w zakładzie karnym typu zamkniętego i nie stosuje się do niego ograniczeń innych niż te, które są konieczne do zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, utrzymania porządku i bezpieczeństwa w areszcie śledczym oraz zapobieżenia wzajemnej demoralizacji tymczasowo aresztowanych.
Wśród najważniejszych praw tymczasowo aresztowanego należy wyróżnić m.in. prawo do:
Warto dodać, że tymczasowo aresztowany w trakcie osadzenia, nie może posiadać środków łączności, urządzeń technicznych służących do rejestrowania i odtwarzania informacji ani sprzętu komputerowego.
Jednym z najważniejszych uprawnień osoby względem, której zastosowano tymczasowy areszt jest prawo do posiadania obrońcy. Prawo to obejmuje w sposób oczywisty możliwość porozumiewania się bezpośredniego, czyli widzeń podczas nieobecności innych osób, a także prawo do kontaktu pośredniego, poprzez telefon lub korespondencyjnie.
W odniesieniu do możliwości widzeń z Klientem, obrońca musi uzyskać od organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, zezwolenie na widzenie. W przeciwieństwie do widzeń z osobą najbliższą, w postępowaniu przygotowawczym – prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia – sąd, nie mogą nie wyrazić zgody na widzenie.
Prawo do porozumiewania się z obrońcą może jednak doznać ograniczeń w ciągu pierwszych 14 dni od zastosowania tymczasowego aresztowania, poprzez zastrzeżenie widzenia w obecności prokuratora lub osoby przez niego upoważnionej. Sytuacja ta jest możliwa w szczególnie uzasadnionych wypadkach z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego.
Tymczasowo aresztowanemu należy więc umożliwić przygotowanie się do obrony poprzez:
Jak już zasygnalizowano powyżej, tymczasowo aresztowany ma prawo do kontaktu z obrońcą nie tylko osobiście, ale również telefonicznie oraz korespondencyjnie.
W postępowaniu przygotowawczym sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, oznacza jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, który to czas liczy się od dnia zatrzymania. Po upływie 3 miesięcy, można w dalszym ciągu stosować tymczasowe aresztowanie, gdy nadal istnieją przesłanki i nie udało się zakończyć postępowania. W takim przypadku wniosek o przedłużenie okresu tymczasowego aresztowania musi być zgłoszony nie później niż 14 dni przed upływem dotychczas określonego terminu stosowania tego środka.
Gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy nie można było ukończyć postępowania przygotowawczego, na wniosek prokuratora, sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy, może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. Zasadniczo jednak cały okres tymczasowego aresztowania, w czasie postępowania przygotowawczego, nie powinien przekroczyć 12 miesięcy.
Co ważne, łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji zasadniczo nie może przekroczyć 2 lat.
Kolejnego przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania, ponad wskazane okresy, może dokonać wyłącznie sąd apelacyjny, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
Decyzja Sądu o zastosowaniu omawianego środka zapobiegawczego nie jest ostateczna co oznacza, że strona ma prawo do złożenia zażalenia na tymczasowe aresztowanie. W tej sytuacji zażalenie może być złożone przez stronę tj. zarówno oskarżonego, jak i podejrzanego oraz jego obrońcę, jak i prokuratora.
Omawiany środek odwoławczy, wnosi się do właściwego Sądu Okręgowego, za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie. Termin na wniesienie zażalenia wynosi 7 dni od ogłoszenia postanowienia o tymczasowym aresztowaniu (jeżeli strona była obecna przy ogłoszeniu).
Sąd rozpoznaje zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami. Co ważne, tymczasowo aresztowany może w każdym czasie złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. W przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu – sąd, przed którym sprawa się toczy.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w powyższej tematyce to zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza ,,porady prawne online”.
Prawo karne to nie jedyny obszar działalności Kancelarii. Pozostały obszar specjalizacji Kancelarii znajdziesz w zakładce ,,Specjalizacje”.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kowalska oferuje Państwu możliwość skorzystania z usług za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wizyty w siedzibie Kancelarii we Wrocławiu lub Jeleniej Górze.
Porady skierowane są głównie do osób, które w wygodny, prosty i szybki sposób chcą uzyskać poradę prawną, opinię prawną lub sporządzić pismo procesowe drogą elektroniczną.
Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kowalska
Zapraszamy do siedziby głównej we Wrocławiu oraz filii w Jeleniej Górze
Adwokat Lidia Kowalska jest członkiem
Izby Adwokackiej we Wrocławiu
Klienci indywidualni
Klienci biznesowi